Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı hastanın dişlerinde herhangi bir işlem yapılmadan önce hasta için en ideal olan gülüşün kişiye özel olarak planlanması işlemidir. 

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır? Gülüş Tasarımı Hangi İşlemleri İçerir?

Gülüş tasarımı iki seans olarak planlanmaktadır. İlk seansta hastadan ağız içi, ağız dışı fotoğraflar ile konuşma esnasında video kaydı alınır. Yine bu seansta dijital ağız içi tarayıcı ile üst ve alt çene ölçüleri ile çenelerin kapanış kaydı alınır. Hastanın yüz oranları, dişlerinin boyutları, dişeti seviyeleri, yaşı, mesleği gibi birçok parametre göz önünde bulundurularak dijital tasarım programlarında olması gereken en ideal gülüş planlanır. Daha sonra bu planlanan gülüşü içeren modeller üç boyutlu yazıcılardan çıkarılır. İkinci seansta “Mock-up” adını verilen bir işlemle bu gülüş, diş hekimliğinde kullanılan geçici malzemelerle hastanın ağzına aktarılır. Bu seansta hasta dişlerinde herhangi bir işlem yapılmadan final gülüşünü görmüş olur. Dişlerinin boyutu ve formuyla ilgili istediği ilave işlemler varsa bunları bildirebilir. Ayrıca seansta hastanın konuşması ve diş temasları da diş hekimi tarafından değerlendirilmiş olur. Bunun yanı sıra estetik işlemler öncesi yapılması gereken ilave tedaviler (dişeti işlemleri, ortodontik tedavi, implant tedavisi gibi) olup olmadığı da belirlenir.

Yapılan işlem neticesinde hasta ve hekim ortak bir karara vardıktan sonra gülüşün alınan kaydı yapılacak olan restorasyonlarda kullanılır. Dolayısıyla estetik dijital gülüş tasarımı hastaya yapılacak olan restorasyonların (lamina veneerler, tam seramik estetik kaplamalar veya zirkonyum kaplamalar) adı değildir. Bu restorasyonlarla yapılacak olan işlemler öncesinde hastaya ve hekime finalde ortaya çıkacak olan gülüşün gösterildiği bir planlamadır. Daimi restorasyonlarla yapılacak olan gülüşün hazırlanmasında kullanılır.
Gülüş tasarımında prova seansı yoktur. Gülüş tasarımının kendisi iki aşamadan oluşur.
Gülüş tasarımı yapılırken hastanın yüz oranları, dişlerinin boyutları, dişeti seviyeleri, göz bebeklerinin pozisyonu, burun ucu, yüzdeki asimetri, dudakların pozisyonu, çenelerin kapanış ilişkileri gibi anatomik parametrelerin yanısıra hastanın yaşı, mesleği, cinsiyeti gibi sosyal hayatını da etkileyen parametreler göz önünde bulundurularak dizayn yapılır.
Gülüş tasarımının en önemli avantajı dişlerde herhangi bir işlem yapılmadan hastanın kendisine özel hazırlanan gülüşü görebilmesidir. Bu seans hasta için de hekim için de çok faydalıdır. Gülüş tasarımı sayesinde hastanın estetik beklentileri ile anatomisinin ne derece örtüştüğü görülür. Ayrıca bu gülüşün hastanın konuşmasını ve dişlerinin çiğneme fonksiyonunu değiştirip değiştirmediği de bu sayede görülmektedir.
Gülüş tasarımı işlemleri iki seansta tamamlanır. Bu iki seans arası yaklaşık 4-5 gün sürmektedir.

Diş Hekimlerimiz

Bize Ulaşın

Bize uzmanı olduğumuz ağız ve diş sağlığınızla alakalı soru ve sorunlarınıza çözüm bulmak için dilediğiniz zaman yazabilir veya kliniğimizi arayabilirsiniz. 

Çalışma Saatlerimiz

Hafta içi: 9:00 – 21:00
 Cmt: 09:00 – 17:00
Pazar: Kapalı.