Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Pedodonti, diğer bir adıyla çocuk diş hekimliği veya çocuk diş doktor’u doğumdan, daimi dişlenme tamamlanana kadar geçen süreçte bebek, çocuk ve genç erişkinlerin ağız ve diş sağlığı ile ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır.

Çocuklarda İlk Muayene

Çocuklarda ilk diş muayenesini, Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Birliği ilk diş çıktıktan sonra genellikle 6 ay – 1 yaş arasında yapılmasını önermektedir. İlerde oluşabilecek problemleri önlemek amacıyla bu dönemde yapılan diş hekimi ziyaretleri ile doğru beslenme, emzirme, doğru diş temizliği hakkında ailenin bilgi edinmesi oldukça önemlidir.

Pedodonti uygulamaları nelerdir ?

Biberon çürüğünün oluşma sebepleri nelerdir ?

Gece yatmadan önce ya da uyku sırasında bebek biberondan süt emerse, süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur. Ayrıca yalancı emziğe bal, şeker konması etkiyi daha şiddetli hale getirir. Bu dönemde dişlerin mine (dişin en dış tabakası) yapısının daha dirençsiz olması ve özellikle annelerin henüz fırçalamaya başlamak için “erken” olduğunu düşünmesi sonucu oluşan yetersiz ağız bakımı nedeniyle biberon çürüğü oldukça hızlı ilerleyen bir çürük tipidir. Özellikle gece beslenmesinden sonra dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir.

Bebeğin ilk 6 aylık ağız bakımı nasıl olmalıdır ?

Bebekler ortalama 6 aylıkken ilk dişlerini çıkarırlar. Dişler çıkmadan önce bebeğin salyasında artış, diş etlerinde tümsekleşme ve kaşınma, huzursuzluk, uykusuzluk, ateş ve ishal gözlenebilir.
Bebeğin kaşıntısını rahatlatmak için kalın kesilmiş, havuç, salatalık gibi soğutulmuş sebzeler, yine buzdolabında soğutulmuş diş kaşıyıcıları bebeğe verilebilir.

Bebeğin 12 ay- 24 ay ağız bakımı nasıl olmalıdır ?

Bebekler 12 aydan itibaren artık pedodontiste görülmeye başlanmalıdır. Bebeğinizin belirgin herhangi bir şikayeti olmasa bile, bu dönemde bir pedodontiste muayene olarak -gerekiyorsa- hem flor uygulatabilir hem de diş sağlığı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Üstelik bebeğiniz ilk kez diş hekimiyle erken yaşta karşılaşacağı için, ileride oluşabilecek olası diş hekimi korkusunu yenmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuk eğer ağzını çalkalayabiliyorsa çocuğun dişlerini yumuşak bir fırçayla fırçalayın. Süt dişleri sürmesini tamamlamak üzere olduğu için çocuğun ağız bakımına lütfen gerekli önemi verin.

Diş Hekimlerimiz

Bize Ulaşın

Bize uzmanı olduğumuz ağız ve diş sağlığınızla alakalı soru ve sorunlarınıza çözüm bulmak için dilediğiniz zaman yazabilir veya kliniğimizi arayabilirsiniz. 

Çalışma Saatlerimiz

Hafta içi: 9:00 – 21:00
Cmt: 9:00 – 17:00
Pazar: Kapalı.